Το αυξημένο σωματικό βάρος κατά την παιδική και εφηβική ηλικία αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα προβλήματα δημόσιας υγείας σε παγκόσμιο επίπεδο, ενώ τα τελευταία χρόνια τα ποσοστά παιδικής παχυσαρκίας στην Ελλάδα παραμένουν ανησυχητικά υψηλά, γεγονός που κατατάσσει τη χώρα μας, σε μια τέτοια ιεραρχία, στις πρώτες θέσεις μεταξύ των υπόλοιπων Ευρωπαϊκών χωρών.

Η υποβάθμιση του τρόπου ζωής των παιδιών στις σύγχρονες κοινωνίες θεωρείται ότι έχει συνεισφέρει σε μεγάλο βαθμό στη διαχρονική αύξηση της συχνότητας της παιδικής παχυσαρκίας. Το γεγονός αυτό επιβεβαιώνεται από τα ευρήματα του προγράμματος ΕΥΖΗΝ, σύμφωνα με τα οποία μόλις 4 στους/στις 10 μαθητές/τριες της Ελλάδας εμφανίζουν μια υψηλή προσκόλληση στο υγιεινό διατροφικό πρότυπο της Μεσογειακής δίαιτας, ενώ μόλις 6 στους/στις 10 μαθητές/τριες υιοθετούν έναν σωματικά δραστήριο τρόπο ζωής.

Με βασικό στόχο λοιπόν την ανατροπή της παραπάνω ανησυχητικής κατάστασης και με βασικό εργαλείο δραστηριότητες σχεδιασμένες από το πρόγραμμα ΕΥ ΖΗΝ, εκπονήθηκε η ερευνητική εργασία της Β? Λυκείου για το πρώτο τετράμηνο του σχ. έτους 2015 ? 2016.

Παρουσίαση